3...2...1... BOOM!

AblukaYorumumuz:

Abluka harika bir film. Hem gereksiz ağır sahnelerde barındırmadan insanı sıkmayan sanat filmlerinden biri hem de içeriğiyle çok cesur ve konu edindiği temalara özgün bakış açıları getirmeyi başarıyor. Aynı zamanda ülkemizden çıkan filmler arasında apokaliptik sıfatına en çok yaklaşan film olabilir. Üstelik bunu gerçekçiliğinden bir arpa boyu ödün vermeden gerçekleştiriyor. Filmdeki her olay detaylı bir şekilde incelenerek anlamlı analizler yapılabilir ki bu da filmin kıymetini daha da arttırıyor. Üstüne bir de anlattığı olayları gerçek hayatta, kendi ülkemizde son zamanlarda yaşanan olaylarla kıyasladığımızda ortaya çıkan benzerlikler, filmin vizyonunun seviyesini kanıtlar nitelikte. Sadece iyi bir film olmakla kalmayıp, ülkemizin geleceği için de tutarlı öngörüler, yorumlar içerdiği söylenebilir. Abluka Emin Alper'in ikinci filmi ve ne yazık ki ülkemizde hak ettiği değeri ve popülariteyi göremedi, tıpkı yönetmenin diğer filmleri gibi. O yüzden aslında bu yazı sadece Abluka özelinde değil, sevgili Emin Alper'in diğer filmlerini de önermemize vesile olmuş olsun. 

*Ekleme: Emin Alper'in son filmi Kurak Günler ülkemizde ses getirdi ve çok sevindirici bir şekilde oldukça fazla izleyiciye ulaştı. Bu tabii ki Abluka'nın da daha fazla tanınır bir film olmasını sağladı. O yüzden her ne kadar film sitemizde yer almaya devam etse de, eklediğimiz zamankine oranla daha popülerleşmiş bir film olduğunu belirtmek istedik. Bu düzeltme vesilesiyle aynı zamanda Kurak Günler'i izlemediyseniz onu da önermiş olalım :).


Konusu:

Kadir hapishanedeki 20 yılın ardından şartlı tahliye olur ve emniyette çalışan Hamza'nın yardımıyla iş bulur. İstanbul'u saran büyük siyasi karmaşa atmosferi özellikle sokaklarda kendini göstermektedir. Kadir çöp toplayıcısı olarak girdiği bu paravan işin ardında aslında muhbir olarak çalışacaktır. Gecekondu mahallelerindeki çöpleri karıştırarak herhangi bir şekilde bomba malzemesi olup olmadığını araştıracak ve bulduklarını raporlayacaktır.  Hapishane sonrası ilk uğradığı adres ise kardeşi Ahmet ile karşılaşır. Belediyede çalışan Ahmet ile yeniden kardeşlik bağını kurmaya çalışsa da bu çabaları tek taraflı kalır. Ahmet'in kendi içine kapanık bu hallerini Kadir' kafasında farklı yorumlar ve komplo teorileri üretmeye başlar...(BeyazPerde)


Bilgiler:

2015 | 1s 59dk | Dram & Politika | Türkiye
Yönetmen | Emin Alper
Senarist | Emin Alper
Oyuncular | Mehmet Özgür & Berkay Ateş & Tülin Özen
İngilizce Adı | Frenzy


Bu kadar kaliteli filmler ülkemizde pek sık çıkmıyor, izlemek lazım.