Star Wars Giriş Yazıları Nasıl Oluştu?

Filmlerin ortaya çıkış hikayeleri genelde ilginçtir. Güzel filmlerin ortaya çıkış hikayeleri ise bence her zaman özeldir. Star Wars da ister sevin ister sevmeyin, ister çocuksu bulun isterseniz de tarihin en iyi fantastik yapımı; çıktığı döneme göre her açıdan ilgi çekici bir yapım. Bu ilginçliklerden ilk göze çarpanı ise hepimizin hafızasına kazınan giriş yazıları. İyi, güzel. Ama nerden çıktı bu ekranda hafif eğik bir düzlemde akan yazılar fikri?

Yeni mahsuller üreten herkes gibi George Lucas da Star Wars’u hazırladığı dönem film için oldukça heyecanlıydı ve yakın arkadaşlarına film henüz hazır olmamasına rağmen izletip, yorumlarını öğrenmek istiyordu. Yakın arkadaşlarından kastımız ise dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden oluşan bir grup: Ford Cappolla, Steven Spielberg, Brian de Palma ve Martin Scorsese. Gelecek yıllarda her biri birer büyük yönetmene dönüşeceğinden haberdar olmayan grup filmi izledikten sonra üzerine tartışmak için bir çin lokantasına gider. Henüz hazır olmayan filmi hiç mi hiç beğenmezler ve bütün gece Lucas’la dalga geçerler ki bilen bilir, birine kendi ürettiklerinizi heyecanla gösterdikten sonra alay edilmesi, başınıza gelebilecek en kötü durumlardan biridir. Lucas da haliyle kötü etkilenir bundan, ancak ona moral verecek bir kişi de mevcuttur bu efsaneler arasında: Steven Spielberg. Herkes dalga geçerken Lucas’a dönüp “Turnayı gözünden vurdun dostum.” cümlelerini kuran usta yönetmen, o gece filmdeki potansiyeli gören tek kişi. Kendisinin ne kadar ileri görüşlü bir sinemacı olduğunu da zaten sonraki yıllardaki bir sürü filmde görüyoruz. 

Aynı akşam filmi izleyen önemli yönetmenlerden biri olan Brian De Palma, filmden tam anlamıyla hiçbir şey anlamamış ve Lucas’a şu cümleleri kurmuş: “Neler oldu? Hikayeyi anlamadım. Bu insanlar da kim? O kıllı yaratık ne? Nerden geliyorlar?” Bunun üstüne, filmi algılamakta zorluk çeken Brian, filmi daha anlaşılır kılmak için Lucas’a tarihi bir tavsiyede bulunmuş. Muhtemelen bu cümlelerin sinemada bu kadar kalıcı bir unsurun oluşmasına yol açacağından kendisi de haberdar değildi.


“Eski tarz bir açılışa ihtiyacın var, birkaç kelimeyle giriş sahnesi ve ardından ekranda akan uz
un yazılar. Bu yazılar izleyicilere neler olduğunu, neden burada olduklarını ve filmin mitolojisinin ne olduğunu açıklar. Bize bu dünyanın nasıl bir yer olduğunu açıkla ve biz de filmin tadını çıkaralım.”


Bu konuşmanın ardından herkesin bildiği, efsaneleşmiş olan Star Wars açılış sahneleri ortaya çıktı. Bu, ilginç bir ortaya çıkış hikayesi olmasının yanı sıra herhangi bir iş üreten herkes için de çevresindeki insanların acımasız ama yapıcı yorumlarının nelere yol açabileceğini gösterir nitelikte bir anı. Usta yönetmenlerin beğenmediği filme Lucas’ın karısı da büyük katkılarda kurguda pek çok şeyi toparladı ve filmler beğenilerek günümüze kadar ulaşan yapımlar olmayı başardı. Her olumsuz yorumda, hatta alayda pes etmemek; bu olumsuz yorumlardan değerli olanları ise çözüm odaklı incelemek hala devasa paralar üretmeyi başaran Star Wars markasının doğumunu sağlamış oldu. Muhtemelen sitedeki en kısa 'Kafamda Deli Sorular' yazısı bu olacak. Ama yine de tıpkı yazıda anlatılan olay gibi, kısa ve öz olmuş olacak.